Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Blog Article



Октоподите и сепиите, които живеят в плитки води и ловуват през деня, са световни шампиони в прикриването. Разбира се, прикриването не е нещо необичайно: много същества са еволюирали да изглеждат като нещо, което не са. Например този оранжев сюнгер там не е никакъв сюнгер, а риба дявол, дебнеща за някоя невнимателна рибка.

За повеќе информации, погледајте ги Условите на употреба.

Докато го гледаш, той се размърдва. В един миг изглежда, сякаш плува. В следващия миг сякаш се плъзга. Сега започва да се катери по камъните. Докато се придвижва надолу по наклона, едното му пипало открива малка дупчица и малко по малко той се мушва в нея.

При мидите устата започва с чифт пипала, снабдени с ресничест епител. Те насочват водния поток заедно с хранителните частици към устата. Поради липсата на глава липсват глътка, радула, челюсти и други органи свързани с тази част на храносмилателната система.

Двучерупчестите фосили датират от ранния период на Камбрия . По време на последвалия ордовик, двучерупчестите диверсифицирани както по брой видове, така и по разнообразие от заети екологични ниши.

Как така октоподите са станали толкова добри в това? Краткият отговор е: еволюция. В продължение на десетки милиони години индивидите, които са били по-добри в маскирането, е било по-вероятно да избегнат хищниците и да оставят поколение. А много животни – включително мурени, делфини, раци богомолки, корморани, множество риби и дори други октоподи – са ентусиазирани консуматори на октоподи.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени мекотели главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Сухоземните охлюви имат къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Цефалоподите , најнапредните мекотели, вклучуваат октоподи, лигњи, сипа и наутилус.

И накрая октоподите са бързи, сръчни ловци, които ловят и ядат голямо разно­образие от животни – от стриди, през раци до риби. Тела без кости, сложна среда, разнообразна диета, избягване на хищниците – всички тези фактори, смята Годфри-Смит, могат да подтикнат еволюцията на интелигентността.

Мидите и стридите се отглеждат отдавна в морски ферми и днес те идват главно от аквакултури в Атлантическия океан.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Хабитат: Сухоземни и водни местообитания на всеки континент и океан в света

Кратки факти Мекотели Период: Камбриум – денес, Научна класификација ...

Report this page